Velayet Bilgileri

Velayet Sahibinin Yeniden Evlenmesi

Velayet Sahibinin Yeniden Evlenmesi

Kural olarak, anne ve babanın evli olduğu durumlarda her ikisi de velayet hakkına sahiptir. Fakat, herhangi birinin ölümü durumunda velayet diğer ebeveyne geçmektedir. Yani, ebeveynler çocuk üzerinde hak sahibidir. Ancak, boşanma gibi durumlarda ise, velayetin kimde kalacağı yapılacak araştırmalara ve hakimin takdirine kalmaktadır. Ayrıca, velayet, anne ya da babaya bağlı olup, onlar haricinde kimseye devredilemez. Ancak anne ve babanın ölmesi ya da çocuğa bakamayacak durumda olmaları sonucunda çocuk için vasi atanabilmektedir. Ayrıca, velayet hakkı sahibinin yeniden evlenmesi gibi bir durumda üzerinden biraz süre geçmektedir. Bu süreç nasıl işliyor? Gelin beraber bakalım.

Boşandıktan Sonra Yeniden Evlenme Süresi

Evliliğin bitmesinin aldatma, şiddetli geçimsizlik, ölüm, boşanma bu ve buna benzer bir çok nedeni bulunabilmektedir. Evlilik, bir şekilde sona erdiğinde, erkek isterse ertesi gün dahi evlenebilmektedir. Kadının ise evliliğinin sona erdiği andan itibaren, 300 gün evlenmeme durumu bulunmaktadır. Bu 300 gün, kadın eğer bu süre içerisinde hamile kalırsa, bebeğinin babasının kim olduğunun anlaşılması açısından gerekli süredir. Yoksa , burada kadın ya da erkek için herhangi bir eşitsizlik mümkün değildir. Bu 300 gün süre boyunca velayet açısından da engel teşkil etmemektedir. Yani, bu süre karışıklıkların önüne geçilmesi amacıyla konulmuş bir süredir. Yani, eğer siz bir kadın olarak bu 300 gün süre geçip geçmeden, evlenme durumu gerçekleşirse ve siz hamile olursanız işler karışacaktır ve bebeğinizin babasının kim olduğunu bilemeyeceksiniz. İleride bir gün yeni eşinizden de boşanmanız durumunda çocuğunuz aslında onun çocuğu değilken, onunla evli olduğunuz süre içerisinde hamile kaldığınızdan ötürü, sizin çocuğunuz hakkında söz sahibi dahi olabilir, velayetini alabilir. Böyle durumların yaşanmaması açısından bu süreye uyulması gerekmektedir.

Evlilik İle Velayeti Değiştirilmesi

Velayet hakkı sahibinin yeniden evlenmesi durumunda, velayet hakkın son bulmamaktadır. Yeniden evlenme durumu velayet hakkını kaldırmamaktadır. Fakat , bazı durumlarda velayetin değişebilmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda, çocuğun menfaatleri göz önüne alınmalıdır. Velayetin değişebilmesi için de çocuğa kötü davranılması ya da velayeti üstünde bulunduran kişinin yeniden evlenmesiyle beraber çocuğa artık yeterince ilgi göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, yeniden evlenmeyle beraber çocuğun ruhsal sağlığı etkileniyorsa da yine hakim velayetin değiştirilmesine karar verebilmektedir. Çünkü , çocuğun evliliği kaldıramaması, annesini ya da babasını başka biriyle paylaşamama durumu çocukta büyük ruhsal problemlere neden olabilmektedir.

Yeniden Evlenme

Velayet hakkı sahibinin yeniden evlenmesi, ne velayetin değiştirilmesi ne de velayetin kaldırılması için geçerli bir sebep değildir. Ancak, kişinin evlenmesi sonucu eğer velayet görevlerini aksatırsa, böyle bir durumda velayetin değiştirilmesi ya da kaldırılması söz konusu olabilir. Ayrıca, çocuklardan birinin üzerinden velayetin kalkması demek, diğer çocukların da aynı tarifeden yararlanması anlamına gelmektedir. Yani, bir çocuğun üzerinden velayet kalkması sonradan doğacak çocuklar üzerinde bile etkisini sürdürebilmektedir.

Yeniden Evlenme Sebebiyle Değişiklik

Velayet hakkı sahibinin yeniden evlenmesi durumunda hakimin iyi araştırma yapıp, iyi değerlendirme yapması gerekmektedir. Hakim , velayeti üstünde tutan kişinin yapmış olduğu evliliği her boyutuyla incelemelidir. Bu yapılan evlilikte çocuğun gerçekten bir aile ortamı içinde olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca, yeni yapılan evlilikte karşı tarafın çocuğa olan tavırları incelenmeli, bu evliliğin çocuğun psikolojik ve ruhsal açıdan nasıl etkilendiği göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni kurulan bu aile düzeninde çocuğun ahlaki, psikolojik ve bedensel yani fiziksel gibi koşulların uygun olmaması gibi durumlarda hakimin velayetini o ebeveynden alması gerekmektedir. Yani, evlenme velayetin değişmesi için gerekli olan bir neden olmamasıyla birlikte hakimin değerlendirmesine bağlı değişebilmektedir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç