Aldatma Bilgileri

Aldatma Türleri Nelerdir?

Aldatma Türleri Nelerdir?

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda iki tür aldatma vardır. Bu aldatma türlerini cinsel aldatma ve duygusal aldatma olarak sıralayabiliriz. Yalan söylemek her türlü ilişkinin yapısını bozan ve kişinin güvenini alt üst eden en kötü insani davranışların başında gelmektedir. Özelikle eşler arasında yaşanan bir ilişkinin yalanlar üzerine kurulması ve üstüne başka birilerinin de bu ilişkiye gizlice dâhil edilmeye çalışılması hem ahlaki hem de hukuki açıdan onaylanmayacak bir durumdur. Eşlerin birbirlerini aldatmasının altında aldatan kişinin sığındığı pek çok bahane bulunsa da çözüm için ahlaki yollara başvurmak yerine gayri ahlaki yollarda çare aramak kabul edilemez. Aldatma eylemi türlü şekilde kendini gösterecektir. Türü ne olursa olsun her türlü aldatma aldatılan kişinin hem sağlık hem de psikolojik açıdan onarılmayacak yaralar almasına neden olacaktır.

Cinsel Aldatma

Cinsel aldatma genelde erkekler tarafından çok sık eyleme dönüştürülen bir aldatma biçimidir. Bir erkek iş ortamında, barda, pavyonda, eğlence mekânlarında, genel evde, arkadaş çevresinde tanıştığı bir bayan ile bir kez cinsel birliktelik yaşadığında yaşanan bu cinsel birlikteliğe cinsel aldatma deniliyor. Kadınlar genelde eşlerini cinsel aldatma değil duygusal aldatma ile aldatırlar. Cinsel aldatmada taraflar genelde yatakta cinsellikten başka bir şey paylaşmadıkları için bu aldatma türü kolay kolay açığa çıkmaz ve bu aldatma türünün yakalanması oldukça zor bir durumdur. Cinsel aldatmanın gerekçeleri kişinin cinsiyetine ve sahip olduğu ilişkinin mahiyetine göre değişiyor. Erkeklerin anlık bir dürtü ile aldatma yoluna gitmelerinin ise genelde ilişkisinin durumu ile ilgisi olmuyor. Kadınlar ise ilişkide beklentilerini bulamadıkları ve ilişkiyi bitirecek güce ve cesarete sahip olmadıkları zaman aldatma yoluna başvuruyorlar. Kısa süreli aldatma erkekler için anlamsız bir durum olduğu için genelde ilişkisine bir yansıması olmuyor. Ancak kadın cinsel bir aldatma olayına karıştığı zaman genelde eşine karşı daha ilgisiz ve beden olarak uzaklaşmış bir durumda oluyor. Yapmış olduğu aldatma eylemi duygusal aldatmaya dönüşmedikçe kadınların büyük çoğunluğu eşlerini cinsel olarak aldattığı zaman çok büyük pişmanlık duyarlar.  Eşler arası cinsel yönden aldatma eylemi son yıllarda ciddi derecede artış gösterdiği bir gerçek.

Duygusal Aldatma

Duygusal aldatma eyleminin failleri genelde kadınlardır. Kadınlar erkeklere oranla eşlerini duygusal olarak çok daha fazla aldatırlar. Kadınlar eşlerini duygusal olarak aldattığı zaman, aldatma eylemlerini dolu dolu yaşarlar ve eşlerini duygusal olarak aldatan kadınların büyük çoğunluğu aldatma eylemlerinin tavan yapması durumunda eşlerinden boşanma kararı alırlar. Çoğu kadın eşini duygusal olarak aldattığında önceleri cinsel birlikteliğe cesaret edemeden sadece duyguları ile eşinden başka birini sevmeye devam ederler. Bu durum kadınlar için yaşadıkları çıkmazı düşünmemenin ve hayal kurarak yanlış bir olayı karışmak istememenin bir sonucu olarak kadınların duygusal aldatma eylemleri içerisinde cinsel birliktelik sonraları boy göstermeye başlar. Erkeklerin duygusal aldatması ise genelde evliliğin bitişi anlamına gelmektedir. Eşini duygusal olarak aldatan bir erkeğin geleceğe dair yaptı planların başında eşinden boşanmak gelmektedir. Duygusal aldatma sadece başka biri söz konusu olduğu zaman gerçekleşen bir durum değildir. Eşlerin birbirlerine karşı duygusal beklentilerini hiçe sayan bir tavır almaları ve her türlü ihtiyaçlarına karşı duyarsız olmaları da duygusal aldatma içerisinde sayılabilir. Bu durumun uzaması ve çözüm için herhangi bir adım atılmaması da ilişkinin kalitesini ve sürekliliğini ciddi oranda tehdit edecektir. Bir ilişkinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için öncelikle çiftlerin sağlıklı bir iletişim içinde olması gerekiyor. Bunun için de yargılanmadan, karşılıklı anlayış çerçevesinde beklentilerini dile getirerek yalan söyleme gerekliliğini de ortadan kaldıracaklardır. Sağlıklı bir ilişki aynı zamanda güven üzerine kuruludur. Yalan ve aldatma ile zedelenmeden ve her iki taraf için de hem manevi hem de fiziksel zararlar verilmeden gidişatından şüphe duyulan bir ilişkinin onurlu bir şekilde sona erdirilmesi gerekiyor. Aldatma söz konusu olunca ilk akla gelen kişinin bedenini söz verdiği kişi dışında birine sunması geliyor. Cinsel açıdan bir aldatılma söz konusu olduğunda genelde erkekler akla gelse de aslında kadınların da bu eylemi gerçekleştirdikleri görülmektedir. Cinsel aldatmada yatakta cinsellik paylaşılırken duygusal aldatmada ise yatakta cinsellik, zaman, para ve en önemlisi duygular paylaşılmaktadır. Eşini duygusal olarak aldatan bir kimse tüm bunları eşinden ve varsa çocuklarından çalmaktadır.

Aldatma konusunda erkekler ve kadınların bu konudaki bahaneleri farklılıklar göstermektedir. Erkek genelde arkadaş etkisinde kalarak ya da anlık heyecan ve dürtü kontrolünü sağlamayarak gerçekleştirdiği cinsel aldatmaya kadın daha çok duygusal anlamda yalnız bırakıldığında cesaret edebiliyor. Cinsel yönden tatminsiz olan kadın da yine bu ihtiyacını başkasında arayabiliyor. Ancak kadınlar için duygusal boyutun çoğu zaman öncelik olduğu bir gerçek. Bu yapısal farklılıklar sonuçlara da yansıyor. Çünkü cinsel aldatılma yaşayan kadınların eşlerini affetme oranları daha yüksek. Oysa erkekler duygusal bir aldatılma yaşadıkları zaman genelde bunu ciddiye almıyorlar. Ama söz konusu bedensel bir aldatma ise olayı affetmeme konusunda daha kararlılar.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç