Nafaka Bilgileri

Çalışan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Çalışan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Çalışan eş nafaka alabilir mi konusu merak edilen ve çoğu kimsenin cevabını yanlış bildiği bir konudur. Genellikle insanlar eşin çalışması halinde nafaka alamayacağını düşünür. Ama bu tamamen yanlıştır. Gerekli şartlar olduğu sürece çalışan eş nafaka alabilir.

Çalışan Eşin Cinsiyetinin Nafakadaki Rolü

Çalışan eş nafaka alabilir mi konusunda insanların genelinin düşündüğü bir yanlış da kişinin cinsiyetine göre durumun değişkenlik göstermesidir. Genellikle çalışan eş eğer kadınsa nafaka alabileceğini düşünenler yanılır. Çünkü cinsiyetin bir önemi yoktur. Gereken durumlarda erkekler de nafaka alabilir. Ama genel olarak erkeklerin istihdam olanaklarının fazla olması sebebiyle işsizlik problemini yaşamazlar. Ya da boşanma durumunda erkeklerin maaşında genellikle bir düşüş gözlenmez. Tüm bu sebeplerden dolayı çalışan erkeklerin nafaka alması olağandır ama nadiren görülür.

Çalışan Eşin Alabileceği Nafaka Türleri

Çalışan eş nafaka alabilir mi konusunda merak edilen şeylerden biri de talep edilebilen nafaka türleridir. Çalışan eşler gerekli şartlar bulunursa tedbir nafakası talebinde bulunabilir ve bu talep mahkeme tarafından onaylanabilir. Tedbir nafakası; boşanma fikrinin oluşumundan hakimin boşanma kararını verene kadar geçen sürede harcanacak giyim, gıda, yakacak, kira, faturalar gibi temel ihtiyaçların giderilememesinden endişe duyulması üzere talep edilen nafakadır. Evliyken iki kişinin sırtlandığı bu görevleri boşanma halinde tek kişinin üstlenmesi zordur ve hakim eşlerin gelirlerini ve giderlerini hesaplar. Uygun bir tutar belirler ve ödenmesine karar verir. Çalışan eşler gerekli şartlar olursa yoksulluk nafakası talebinde bulunabilir ve talep değerlendirilir. Yoksulluk nafakası; eşlerin boşandıktan sonra sosyal düzenlerinde meydana gelebilecek uçurum farkın önlenmesi amacıyla oluşturulan nafakadır. İki eşin de düzenli gelirlerinin olması bu nafakanın alınmasına engel değildir. Başvuru süresi boşandıktan sonra bir yıldır. Boşanma davası içerisinde de talepte bulunulabilir. İştirak nafakası da çalışan eşlerin boşandıktan sonra alabilecekleri nafaka türlerinden biridir. İştirak nafakası; çocuğu olan ve boşanan çiftler için geçerli bir konudur. Çocuğu olmadan boşanma kararı vermiş ya da kadının hamile olmadığı durumlarda geçerli değildir. İştirak nafakası ortak olarak dünyaya getirilen çocukların boşandıktan sonra da masraflarını eşlerin gelirleri oranlarına göre paylaşmalarıdır. İştirak nafakası zamanla değişebilen veya değişmesi talep edilebilen bir nafakadır.

Çalışma Durumundaki Değişikliklere Göre Nafakanın Durumu

Boşanma sırasında iki tarafın da çalışıyor olması durumunda belirlenen nafaka miktarları, boşandıktan sonra çeşitli sebeplerden dolayı değişebilir. Boşandıktan sonra yaşanan maaş artışı ya da düşüşü sebebiyle nafaka miktarının yeniden hesaplanması için aile mahkemelerine başvurulabilir. Ayrıca boşanma sırasında çalışan kişinin boşandıktan bir süre sonra işini kaybetmesi durumunda da nafaka yeniden hesaplanmalıdır. Boşanma sırasında eşlerden birinin çalışmaması durumunda belirlenen nafaka, boşandıktan sonra çalışmayan tarafın işe girmesiyle yeniden hesaplanabilir. Nafakayla ilgili her türlü hesaplama aile mahkemesi tarafından görevlendirilen kişilerce yapılır.

Nafaka Talebinde İzlenmesi Gereken Yöntemler

Nafaka taleplerinde karşı tarafın maddi durumu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ama boşanan kişilerin bir araya gelerek mal varlıklarını birbirlerine haber vermeleri olası olmadığından bu konuda uzmanlardan yardım alınmalıdır. Maaşlardaki değişiklik, mal varlığındaki artışlar hakkında kulaktan dolma bilgilerle mahkemeye nafaka talebinde bulunmak uygun değildir. Bunun için elde kesin delillerin olması gerekir. Türkiye'nin önde gelen dedektiflik firmalarından İzmir Dedektiflik A.Ş. her türlü nafaka işlemleri hakkında yurt genelinde hizmet verir. Gereken araştırmalar uzman dedektiflerce yapılır, edinilen kanıtlar uzman hukukçularla derlenir ve nafaka talep davalarına tam olarak hazırlanılır. Yurdun her ilinde hizmet veren firma, Türkiye'de öncüdür.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç