Boşanma Bilgileri

Boşanma Nedir?

Boşanma Nedir?

Yasalarımız ve kanunlarımız çerçevesinde tarafların uyuşamaması, geçimsizlik gibi çeşitli sebeplerle açtıkları boşanma davalarının sonucunda tarafların ayrılmasına yani istedikleri yöne sonuç almalarına boşanma denilmektedir. Boşanma sonrasında çiftler genellikle, karşı tarafa besledikleri sevgi, mutluluk ve güven gibi birçok duygu da beraberinde yok olmaktadır. Boşanma sonrasında çiftlerde bu duyguların yerini acı, hüzün, keder gibi olumsuz duygular alabilmektedir. Ancak, çoğu insan bu kötü duyguları hissetmelerine rağmen, çevrelerine karşı tam tersini aks ettirmektedirler. Böylelikle duygularını bastırmış olup, içe kapanmalar bu noktada başlamaktadır.

Boşanmanın Tarihçesi

İnsanların boşanması çok eski çağlardan beri vardır. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı şekilde insanların birbirlerini aldatmalarından ötürü boşanma oranları da yükselmiştir. Fakat, eski çağlardan beri boşanmaların sadece şekilleri değişmektedir. Önceki çağlarda son derece kolay boşanmalar gerçekleştirilirken, günümüzde o kadar kolay gerçekleşmemektedir. Boşanma, evlilik kadar eski bir döneme dayanmaktadır. Ayrıca, önceden kadının yanlış bir hareketi ve davranışı sonucu kadın anında erkek tarafından  boşanma işlemini gerçekleştiriyordu.

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Boşanmanın gerçekleşmesiyle beraber, anne ve babanın enerjilerinden kolayca etkilenebilen çocuklar için zorlu bir süreçtir. Çünkü, anne ve babasını ayrı ve mutsuz bir şekilde gören çocuk bu durumdan bir hayli etkilenmektedir. Ayrıca, tek sorun anne ve babasının ayrılması değildir. Ayrılan anne babaların bir de çocukları varsa, velayetin kimde kalacağı sorusu da belirmektedir. Çocuk, annesi ile babası arasında kalır. Bu nedenle, bu süreci çocuklar kolay kolay atlatamazlar. Boşanmış anne babaların çocuklarında bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlardan bazıları; dikkat bozuklukları, dışkı kaçırma, hiperaktivite, anne ya da baba yoksunluğu, aşırı kilo alma ya da aşırı kilo verme, kemelik, zeka geriliği, okuma bozuklukları, algıda gerileme, öğrenme güçlükleri otizm bozuklukları vb. birçok hastalık çocuğun gelişimini ve geleceğini etkileyebilmektedir. Boşanmış ailelerin çocukları bu durumu hemen kabullenemedikleri için okul hayatında aksamalar, okula gitmek istememek ya da bir şeyleri son derece isteksiz yapma davranışları görülebilir. Ayrıca, çocukların arkadaşlarıyla olan ilişkileri de bu durumda zedelenebilir. Çünkü, anne babasından mutlu şekilde bahseden bir çocuğun yanındayken, kendini yalnız hissetmesi olası olup, bir daha o arkadaşıyla konuşmak dahi istemeyebilir. Bu nedenle, boşanmayı düşünen anne babalar çocuklarını karşılarına alarak, onların da anlayabileceği nedenler sunarak çocuğa anlatırlarsa, bu süreç daha hafif geçebilmektedir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç